زیر آسمان سوئد – شهریه دار شدن دانشگاههای سوئد برای دانشجویان غیراروپایی از ابتدای ترم پائیز ۲۰۱۱ میلادی (در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس)، به معنی پایان راه برای متقاضیان ادامه تحصیل در دانشگاههای معتبر در اروپا نخواهد بود.

دانشجویانی که در ترم آخر تحصیل خود هستند و همچنین دانشجویان فارغ التحصیل شده ایرانی که جهت پرداخت شهریه تحصیلی دانشگاههای اروپا با مشکلات مالی مواجه هستند، می توانند از فرصت تحصیل رایگان در دانشگاههای نروژ برای ترم پائیز ۲۰۱۱ میلادی نهایت استفاده را ببرند.

شایان ذکر است که تحصیل در تمامی دانشگاههای نروژ و فنلاند کماکان برای همه دانشجویان رایگان است و دانشجویان تنها باید  بتوانند از عهده هزینه های زندگی خود در طول مدت تحصیل خود برآیند. حتی در صورتی که دانشجویان مستعد موفق شوند از کمک هزینه های (فاندهای تحصیلی) تحصیلی برخی از این دانشگاهها استفاده کنند، قادر خواهند بود هزینه های زندگی را نیز از آن طریق پرداخت نمایند.یکی از معروفترین دانشگاههای نروژ که در زمینه های علوم مهندسی و علوم پزشکی شهرت خاصی دارد، در شهر دانشجویی “ترونهیم Trondheim”(حرف d تلفظ نمی شود) در شمال نروژ قرار دارد که نام آن دانشگاه NTNU یا همان Norwegian University of Science and Technology می باشد. اطلاعات بیشتر از این دانشگاه و جزئیات اقدام برای ادامه تحصیل را در ادامه با هم مرور می کنیم.

کوتاه و مفید از شهر و دانشگاه NTNU

بر اساس آمار،در حدود ۸۵ درصد از فارغ التحصیلان رشته های مهندسی در نروژ از دانشگاه NTNU فارغ التحصیل شده اند. دانشگاه NTNU یکی از مهمترین مراکز تحقیقاتی اروپا در زمینه های مختلف علمی از جمله فناوری های دریایی،مخابراتی و مهندسی محسوب می شود.این دانشگاه که در شهر تروندهیم واقع شده است، در حدود ۲۰۰۰۰ دانشجو دارد که بیش از ۱۰۰۰ نفر از آنها را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند.شهر تروندهیم که سومین شهر بزرگ نروژ محسوب می شود،بیش از ۱۶۰ هزار نفر جمعیت دارد و تقریبا از هر ۶ نفر از جمعیت آن، یک نفر دانشجوست.برای اطلاعات بیشتر از این شهر و این دانشگاه را می توانید در قالب یک دفترچه الکترونیکی در اینجا دانلود کنید.

موقعیت جغرافیایی کشور نروژ و شهرهای مهم آن

شرایط و نحوه اقدام برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه NTNU نروژ برای تمامی دانشجویان بین المللی International Students

قدم اول: فراهم نمودن مدرک زبان انگلیسی IELTS یا TOEFL

تحصیل در مقطع فوق لیسانس در نروژ به زبان انگلیسی انجام می شود.داشتن مدرک زبان بین المللی IELTS یا TOEFL یکی از اصلی ترین شرایط ورود به دوره های فوق لیسانس محسوب می شود. حداقل نمره های موردنیاز زبان انگلیسی را بصورت کلی می توانید از اینجا مشاهده کنید.

قدم دوم: انتخاب رشته موردنظرتان

کاتالوگ کامل دوره ها یا رشته های تحصیلی فوق لیسانس در دانشگاه NTNU شامل پیش نیازهای ورودی و مدارک موردنیاز برای هر رشته را می توانید در اینجا مشاهده کنید. برای مطالعه دقیق پیشنهاد می شود از آن یک نسخه چاپی تهیه کنید.راه دیگر این است که از اینجا رشته موردنظرتان را در بین تمامی دانشگاهها در سرتاسر نروژ جستجو کنید.

قدم سوم: ارسال فرمهای اولیه ثبت نام

پس از اینکه رشته موردنظرتان را با توجه به دارا بودن شرایط ورودی برای تحصیل از کاتالوگ بالا انتخاب نهایی نمودید،ابتدا یک فرم اولیه ثبت نام را باید تکمیل و ارسال کنید.آخرین مهلت برای ارسال این فرم اولیه اول دسامبر ۲۰۱۰ است. این فرم را می توانید در اینجا تکمیل کنید.در زمان تکمیل فرم اولیه ثبت نام، هیچگونه مدرک تحصیلی از شما خواسته نمی شود.

قدم چهارم: دریافت فرمهای اصلی در صورت قبول شدن فرمهای اولیه ارسالی

پس از ارسال فرم در صورتی که شرایط موردنیاز برای پذیرش را داشته باشید، در پایان ماه دسامبر یا در ماه ژانویه ۲۰۱۰ برایتان فرمهای اصلی ثبت نام از طریق پست الکترونیکی از سوی مرکز بررسی مدارک تحصیلی دانشگاه NTNU ارسال می شود.سپس باید فرمهای اصلی را تکمیل کنید و نهایتا تا قبل از تاریخ ۱۵ فوریه ۲۰۱۰ آنها را ارسال کنید.در فرمهای اصلی،شما امکان انتخاب سه رشته یا دوره مختلف را به ترتیب اولویت خواهید داشت.این سه انتخاب در واقع اهداف شما پس از پایان دوره زبان نروژی را مشخص می کنند.

قدم پنجم: تکمیل و ضمیمه نمودن مدارک موردنیاز به فرمهای اصلی جهت ارسال به دانشگاه

در زمان ارسال فرمهای اصلی، ارسال ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی(برای دانشجویان ترم آخر لیسانس، ارسال گواهی تحصیل کافیست)،ترجمه رسمی ریزنمرات تحصیلی و مدرک زبان انگلیسی الزامیست.توجه داشته باشید که نتیجه مدرک تافل بایستی مستقیما از سوی سازمان مسئول برگزارکننده آزمون یعنی ETS به دانشگاه موردنظرتان ارسال شود.بنابراین ضروری است که در زمان ثبت نام برای آزمون زبان انگلیسی، نام دانشگاههای موردنظرتان را برای دریافت نتیجه آزمون زبان دقیقا مشخص نمائید.

قدم ششم: انتظار برای دریافت پذیرش و اقدام برای ویزای تحصیلی نروژ در صورت قبولی

پس از ارسال تمامی مدارک و فرمهای اصلی، باید منتظر بمانید تا در اواخر ماه آپریل و یا در اوایل ماه می 2011، نتیجه نهایی پذیرش ها اعلام شود. در صورت قبولی، می توانید از طریق سفارت نروژ در ایران و یا سفارت نروژ در محل زندگی تان و در هر جایی که هستید برای دریافت ویزای دانشجویی خود اقدامات لازم را انجام دهید.

در صورتی که برای هزینه های زندگی در نروژ از بودجه شخصی خود می خواهید استفاده کنید( از هیچگونه کمک هزینه یا فاند تحصیلی بهره نمی برید)، بایستی در زمان اقدام برای ویزا، مبلغی را تحت عنوان ضمانت نامه مخارج زندگی سالیانه خود به  حساب یکی از بانکهای نروژی (که مشخصات آن از طریق فرمهای اصلی به اطلاعتان میرسد) واریز کنید.مبلغ تعیین شده ۸۹۰۰۰ کرون نروژ (تقریبا ۱۵۰۰۰ دلارآمریکا یا تقریبا ۱۶ میلیون تومان) برای زندگی در نروژ برای یک سال می باشد.نکته قابل توجه دیگر نیز این است که برخلاف گواهی بانکی که برای تحصیل در دانشگاههای سوئد مورنیاز است و در آن دانشجو می تواند این مبلغ را برای مدت یکروز در حساب خود گذاشته و پس از تهیه گواهی بانکی ترجمه شده کل مبلغ را  از حساب خود برداشت کند، در سامانه تحصیلی در نروژ این کار امکان پذیر نیست. این بدین معنی است که مبلغ موردنظر تا زمانی که وارد نروژ نشده اید و  تا زمانی که یک حساب بانکی به نام خودتان در نروژ باز نکرده اید، به شکل امانت و ودیعه نزد دانشگاه باقی می ماند و پس از اخذ ویزای تحصیلی نروژ و ورود به نروژ و افتتاح حساب بانکی نروژی،به حساب شخصی شما مجددا واریز می شود. ویزای دانشجویی در صورت دوساله بودن دوره شما، پس از یکسال قابل تمدید است.اطلاعات تکمیلی بیشتر در این زمینه را در اینجا می توانید بخوانید.

قدم هفتم: شروع ترم تحصیلی و کلاسها

در صورت دریافت ویزای دانشجویی نروژ و ورود به نروژ،باید توجه داشته باشید که تنها ترم تحصیلی در دانشگاه NTNU مابین روزهای ۱۶ تا ۲۰ آگوست هرساله آغاز می شود و دانشجویان پذیرفته شده ای که پس از دو هفته از زمان شروع کلاسها مراجعت کنند، بطور خودکار جای خودشان را به دانشجویانی که در جریان پذیرش تحصیلی بعنوان رزرو درنظر گرفته شده بودند خواهند داد.

شرایط تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه NTNU نروژ (برای داوطلبان مقیم در ایران)

تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاههای نروژ به زبان نروژی است.یکی از آسانترین و مناسبترین راهها برای داوطلبانی که در حال حاضر در داخل ایران هستند و تمایل به تحصیل  رایگان در مقطع لیسانس در دانشگاههای نروژ را دارند، اقدام برای دریافت پذیرش تحصیلی در دوره های یکساله ای است که به زبان نروژی برگزار می شوند اما علیرغم نروژی بودن دوره ها، برای شرکت در این دوره ها داشتن مدرک زبان بین المللی انگلیسی IELTS یا TOEFL نیز یکی از مدارک موردنیاز ورودی است.فهرست کشورهایی که به مدرک زبان انگلیسی جهت پذیرش در دانشگاه NTNU نیاز دارند و ندارند را می توانید در اینجا مشاهده کنید.

در دانشگاه NTNU، این دوره های زبان نروژی IFUS نام دارد و نحوه اقدام برای آن عینا مشابه مراحل ذکر شده در بالاست.این دوره زبان مختص دانشجویانی است که از خارج از نروژ برای تحصیل به زبان نروژی اقدام می کنند و در دانشگاه NTNU هرساله ۲۰ دانشجو می توانند در این دوره پذیرفته شوند.

شرایط تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه NTNU نروژ (برای داوطلبان مقیم در خارج از ایران)

علاوه بر امکان اقدام برای دوره زبان نروژی IFUS و در صورتی که در سوئد،نروژ و یا در هر کشوری غیر از ایران بسر می برید و مایل به تحصیل در مقطع لیسانس به زبان نروژی هستید، این امکان را هم دارید که دوره تخصصی زبان نروژی را در جای دیگری هم بگذرانید.یکی از مهمترین آنها، دوره زبان نروژی “برگن” Bergen Norwegian Language Test نام دارد. این آزمون سه بار در سال برگزار می شود.مرکز برگزاری این آزمون در شهر اسلو و در موسسه  زبانی به نام  Folkeuniversitet می باشد.شما باید نمره قبولی 450 را جهت پذیرفته شدن بدست آورید.اطلاعات کامل ثبت نام برای این آزمون اعم از تاریخ ثبت نام،تاریخهای آزمون و نحوه ثبت نام را می توانید از اینجا بدست آورید.اطلاعات در مورد سایر دوره ها را می توانید در اینجا دنبال کنید.

امکان کار نیمه وقت و تمام وقت در طول مدت تحصیل در نروژ

شما بعنوان یک دانشجوی بین المللی پذیرفته شده در یکی از دانشگاههای نروژ تنها ۲۰ ساعت در هفته اجازه قانونی دارید که بصورت پاره وقت کار کنید. تنها زمانهایی که امکان کار کردن بصورت تمام وقت را دارید، روزهای تابستان،عید کریسمس و عید پاک Easter می باشند. امکان یافتن کارهای دانشجویی نیمه وقت به نسبت سوئد، بسیار بیشتر است و درآمد متوسط از اینگونه مشاغل نیمه وقت در مقایسه با سوئد بیشتر است اما با توجه به هزینه های زندگی بسیار بالا در مقایسه با سوئد، در مجموع درآمد اینگونه مشاغل نیمه وقت شاید بتواند تنها جوابگوی اجاره خانه دانشجویی شما باشد. برخی از سایتهای کاریابی در نروژ در زیر آمده است.برای ترجمه صفحه از مترجم گوگل استفاده کنید.

www.nav.no

www.finn.no

www.deltidsjobb.no

www.stillinger.no

دقت کنید که برای پیداکردن کار، ابتدا رزومه کاری خود را در سایتهای بالا ثبت کنید و بصورت دوره ای آن را بروز کنید. دانستن زبان نروژی کمک بزرگی به فرایند پیدا کردن کار می کند.

هزینه متوسط زندگی در نروژ

بعنوان یک دانشجوی بین المللی و با در نظر گرفتن معیارهای استاندارد برای یک زندگی دانشجویی معمولی (شامل هزینه های اجاره خانه،رفت و آمد،کتاب،خورد و خوراک و…)،حداقل هزینه زندگی بطور متوسط برای هر نفر بین ۱۲۰۰ تا ۱۶۰۰ یورو در ماه می باشد.

امکان استفاده از کمک هزینه یا فاندهای تحصیلی Scholarships

برای اطلاعات در مورد نحوه اقدام برای اینگونه کمک هزینه های تحصیلی در دانشگاه NTNU به اینجا مراجعه کنید.

شرایط و نحوه تحصیل در دوره دکترا PhD در دانشگاه NTNU نروژ

برای پذیرش در مقطع دکترا PhD در دانشگاه NTNU، دو راه معمول وجود دارد.یکی اینکه شما بایستی فرمهای مربوطه را در اینجا تکمیل و ارسال کنید.در این فرایند، شما باید یک PhD Plan ارائه کنید که شامل بخشهای مختلفی از جمله شرح عملکرد،تئوری، اهداف،الگوریتم و روش انجام پروژه تحقیقاتی شما می تواند باشد.اطلاعات بیشتر در این زمینه را در اینجا دنبال کنید.

راه دیگر، اقدام از طریق باز شدن موقعیت های خالی Open Possitions است.موقعیت های خالی برای دوره دکترا در دانشگاه NTNU را می توانید از اینجا دنبال کنید. دقت کنید که موقعیتهای خالی جدید هر چند وقت یکبار در سایت بروز می شوند.

اما اگر می خواهید در تمامی دانشگاههای سوئد، موقعیتهای خالی برای دوره دکترا را ردیابی کنید، بهتر است در اینجا ثبت نام کنید و موقعیت تحصیلی و یا شغل موردنظرتان را جستجو کنید.برای جستجوی موقعیت های خالی برای دوره های دکترا یا فوق دکترا ابتدا به اینجا بروید و سپس در قسمت Job Category گزینه Utdaninng/Undervisning/Forskning را انتخاب کنید و روی Go کلیک کنید.فهرستی از مشاغل موردنیاز برایتان می آید که برای اقدام برای آنها ابتدا نیاز به این دارید که رزومه یا CV خود را در این سایت به ثبت برسانید. برای هر موقعیتی که اقدام کنید، یک پست الکترونیک برایتان به منزله دریافت تقاضانامه ارسال می شود و پس از پایان زمان بررسی مدارک، نتیجه مثبت یا منفی از طریق همین سایت به اطلاعتان می رسد.

طول معمول مدت دوره دکترا در نروژ سه سال است و حقوق ماهیانه پس از کسر مالیات و کسورات قانونی، حداقل ۲۲۰۰ یورو می باشد که به نسبت سوئد(۱۸۰۰ یورو در ماه) و فنلاند(۲۰۰۰ یورو در ماه) از میزان بالاتری برخوردار است.بطور کلی، میزان حقوق ماهیانه دانشجویان دوره دکترا در نروژ به نسبت تمامی کشورهای دنیا از جمله آمریکا و سایر کشورهای اروپایی بالاترین است.

منابع و پیوندهای مرتبط:

تارنمای دانشگاه NTNU

اطلاعات عمومی از زندگی و تحصیل در نروژ (به زبان انگلیسی)

همه چیز درباره نروژ

سایر دانشگاههای مشهور نروژی با امکان تحصیل رایگان:

دانشگاه اسلو University of Oslo

دانشگاه برگن Bergen

سایر دانشگاههای نروژ

به نقل از skyofsweden