خبر سوئد- انستیتو کارولینسکا  (Karolinska Institute (KI یکی از مهمترین مراکز علمی و تحقیقاتی سوئد در زمینه علوم پزشکی است که در سال ۱۸۱۰ میلادی تاسیس شده است.

امتیاز اهدای جوایز نوبل پزشکی و کالبدشناسی(فیزیولوژی) توسط مخترع و شیمیدان مشهور سوئدی آلفرد نوبل (بنیانگذار جایزه نوبل) در سال ۱۸۹۵ میلادی به این موسسه علمی داده شده است و اهدای این جوایز بزرگ بین المللی هرساله از طریق این مرکز انجام می شود.

کتابخانه این دانشگاه بزرگترین کتابخانه منطقه اسکاندیناوی در حوزه علوم پزشکی محسوب می شود. حدود ۸۰ درصد از چرخش مالی این دانشگاه صرف پژوهش و تحقیقات علمی می شود که در حدود ۴۵ درصد از هزینه های آن از طریق بودجه دولتی سوئد و مابقی از طریق سازمانها و شرکتهای سوئدی یا خارجی که مایل به سرمایه گذاری در بخش تحقیقات پزشکی هستند تامین می شود.

یکی از جدیدترین این همکاری های مشترک تحقیقاتی، تحقیق جامعی است برای ایجاد  یک سیستم  ورزشی Gym برای فضانوردانی که در فضا با مشکل شکنندگی استخوان( به دلیل عدم وجود  نیروی جاذبه ) روبرو هستند که بودجه این تحقیق از سوی سازمان فضایی ناسا تامین می شود.درآمد سالیانه این انستیتو در سال ۲۰۰۸ میلادی، ۴۴۷۶ میلیون کرون سوئد بوده است.

بد نیست بدانید که نخستین دستگاه تنظیم کننده ضربان قلب Pacemaker نیز در این انستیتو اختراع شده است.همچنین چاقوی جراجی اشعه گاما Gamma Knife که از آن برای جراحی  غده های سرطانی مغزی استفاده می شود برای نخستین بار در سال ۱۹۶۷ میلادی توسط عصب شناس سوئدی Lars Leksell در این موسسه علمی به دنیا معرفی شده است.

انستیتو کارولینسکا دارای ۲۲ دپارتمان در زمینه های مختلف علوم پزشکی از جمله پزشکی،دندانپزشکی،پرستاری،علوم آزمایشگاهی،میکروبیولوژی،داروسازی و… می باشد که ساختمانهای آنها در دو منطقه سولنا Solna و هادینگه Huddinge در شهر استکهلم واقع شده اند. لیست کامل این دپارتمانها را می توانید در اینجا مشاهده کنید.

تحصیل در مقطع دکترا در انستیتو کارولینسکا

فهرست دوره هایی که می توانید در این مقطع برای آنها اقدام کنید در اینجا وجود دارد.دوره دکترای پزشکی PhD در سوئد چهار ساله است.شرایط پذیرش را می توانید در اینجا مشاهده کنید.فرمهایی که برای اقدام نیز نیاز به تکمیل و ارسال آنها هست در اینجا موجود است.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس در انستیتو کارولینسکا

اما اگر مایل به تحصیل در مقطع فوق لیسانس انستیتو کارولینسکا هستید، برای مشاهده فهرست رشته ها و دوره های تحصیلی (انگلیسی زبان) به اینجا بروید.داشتن مدرک زبان بین المللی آیلتس یا تافل برای ورود به تمامی دوره ها الزامیست.برای اطلاع از حد نصاب نمره های زبان به اینجا بروید.اما اگر همین امروز تصمیم گرفته اید که برای پذیرش تحصیلی در این دانشگاه اقدام نمایید باید تا ابتدای دسامبر سال ۲۰۱۰ میلادی صبر کنید تا بتوانید برای سال تحصیلی ۲۰۱۲-۲۰۱۱ اقدام کنید( شروع ترم پائیز سال ۲۰۱۱ میلادی خواهد بود).شهریه تحصیلی برای همه رشته ها سالیانه مبلغ ۱۸۰۰۰۰ کرون سوئد (معادل ۱۸۰۰۰ یورو یا حدودا ۲۵ میلیون تومان) می باشد.برای تحصیل در رشته زهرشناسی Toxicology شهریه سالانه ۲۰۰۰۰۰ کرون می باشد.در زمان اقدام مبلغ ۹۰۰ کرون نیز برای بررسی مدارکتان یا همان Application Fee باید بپردازید. تمامی دوره های فوق لیسانس بجز دوره یکساله Global Health همگی دوساله هستند.

دریافت بورس تحصیلی ( Scholarship)

برای اطلاع از امکان گرفتن بورس تحصیلی (کمک هزینه تحصیلی و یا کمک هزینه زندگی) می توانید از طریق این سایت وضعیت خودتان را بسنجید که آیا واجد شرایط هستید یا خیر.معمولا در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس بورس خاصی برای دانشجویان ایرانی وجود ندارد و داوطلبان ایرانی درصورت علاقه مندی باید خودشان را برای پرداخت هزینه های شهریه دانشگاه و همچنین هزینه های زندگی آماده کنند.

تحصیل در رشته های علوم پزشکی در مقطع لیسانس

انستیتو کارولینسکا در مقاطع بالاتر از لیسانس دانشجو می پذیرد ولی بغیر از انستیتو کارولینسکا، دانشگاههای گوتنبرگ،لینشوپینگ،اومئو،لوندو اوپسالا نیز در رشته های پزشکی دانشجو می پذیرند. شما می توانید برای دانشگاههای ذکر شده در زیر در مقطع لیسانس اقدام نمایید.

تحصیل در رشته های علوم پزشکی در دانشگاه گوتنبرگ

تحصیل در رشته های علوم پزشکی در دانشگاه لوند

تحصیل در رشته های علوم پزشکی در دانشگاه اوپسالا

تحصیل در رشته های علوم پزشکی در دانشگاه لینشوپینگ

تحصیل در رشته های علوم پزشکی در دانشگاه اومئو

تحصیل در تمامی دوره های تحصیلی در مقطع لیسانس که دوره ای سه ساله دارند به زبان سوئدی است و برای اخذ پذیرش نیاز به داشتن مدرک زبان سوئدی TISUS دارید که می توانید اطلاعات ثبت نام آن را در اینجا ببینید.مبلغ ثبت نام برای این آزمون زبان برای داوطلبان داخل سوئد ۱۶۰۰ کرون و برای داوطلبان خارجی ۲۰۰۰ کرون می باشد.تاریخهای ثبت نام برای داوطلبان خارجی در اینجا نوشته شده است.پس از پرداخت مبلغ موردنظر و تکمیل و ارسال این فرم می توانید در این آزمون شرکت کنید. اطلاعات در مورد محل آزمون برای داوطلبانی که خارج از سوئد هستند از طریق ایمیلی که متعاقبا پس از ثبت نام برایتان ارسال می شود به اطلاعتان خواهد رسید.دانشگاه های مالمو،استکهلم،لینشوپینگ،اومئو،اوپسالا،لوندو گوتنبرگ حوزه های امتحانی داوطلبانی محسوب می شوند که در داخل سوئد زندگی می کنند.

به نقل از: زیر آسمان سوئد