خبر سوئد – مریم، 29 ساله و مقیم ایران است و حالا در‌به‌در به دنبال آن می‌گردد تا از طریق ازدواج صوری، پایش به خاک اروپا برسد. تحصیلات اش لیسانس می باشد و به‌ نظرش ازدواج صوری راحت‌ ترین و سریع ترین راهی است که او را به آرزوهایش می‌‌رساند: « به دنبال مردی هستم که از طریق ازدواج با او، بتوانم اقامت دایم اروپا دریافت کنم. هر چقدر هم پول نیاز باشد، حاضرم پرداخت کنم؛ .»

اینک که راه پناهندگی سوئد جهت اخذ اقامت دائم در سوئد برای اتباع ایران سخت تر شده است ایرانیان بدنبال راه های دیگری جهت مهاجرت به کشور سوئد افتاده اند. یکی از این راه ها استفاده از یک فرد مقیم سوئد است که در ازای دریافت پول با فرد مقیم ایران ازدواج کرده تا وی بتواند از این طریق اقامت بگیرد.

دریافت اقامت سوئد از راه پیوند ازدواج ( پیوند با یک شهروند سوئد یا فردی که دارای اقامت دائمی سوئد می باشد) و یا پیوستن به شریک زندگی خود در سوئد از راه ازدواج از جمله راههای قانونی مهاجرت به سوئد و سپس دریافت اقامت دائمی کشور سوئد محسوب می شود.

مریم می گوید: «حاضرم کلیه‌ام را بفروشم تا برای همیشه از ایران بروم .» پیشنهادش هم برای این کار، پرداخت 125 هزار یورو است

برخی از قوانین ازدواج در سوئد

* ازدواج زن با زن و ازدواج مرد با مرد در سوئد کاملا قانونی و آزاد می باشد ولی ازدواج مرد با چند زن (تعدد زوجات) و نیز ازدواج با برادر یا خواهر غیر قانونی و ممنوع می باشد. همجنسگرایان در سوئد از سال 1944 میلادی (66 سال پیش) اجازه ازدواج دائم با یکدیگر را دریافت کردند و در سال 2002 میلادی طبق قانون جدید مجلس سوئد امکان گرفتن بچه از پرورشگاه را نیز پیدا کرده اند.

* در سوئد ازدواج قبل از سن 18 سالگی ممنوع می باشد و تنها در صورتی مجاز است که از استانداری ( همان کمون) محل اقامت خودتان در کشور سوئد بتوانید اجازه این کار را دریافت کنید.

ساده ترین راه دریافت اقامت اروپا و سوئد از طریق ازدواج با یک شهروند سوئد برای مدت زمان 2 سال می باشد , در سال 3 ام شما میتوانید در خواست اقامت دایم سوئد را داده و مقیم دایم این کشور شوید و حتی پاسپورت سوئدی دریافت کنید

البته در این مدت آدرس پستی شما و همسرتان باید در یک مکان ثبت شده باشد و در صورت نیاز بتوانید نشان دهید که واقعا با هم ازدواج کرده اید , در صورتی که اداره مهاجرت سوئد به ازدواج شما شک کند – ازدواج صوری – می تواند از شما حتی در مورد روابط زناشویی تان سوال نماید

در سوئد اقامتی که بر اساس پیوند با شهروند و یا مقیم سوئد صادر می شود معمولاََ تا 2 سال یک اقامت موقّت خواهد بود که در صورت جدایی اعتبار خود را از دست می دهد . این اقامت پس از 2 سال زندگی مشترک در زیر یک سقف و اثبات و با دوام بودن آن به اقامت دائم سوئد تبدیل می گردد و حتی در صورت جدایی طرفین از یکدیگر نیر اعتبار خود حفظ می کند مگر اینکه اداره مهاجرت به مدارکی دست یابد که بتواند ثابت کند کند که این ازدواج از ابتدا یک ازدواج صوری بوده است , در این صورت اداره مهاجرت کشور سوئد حتی پس از صدور یک اقامت دائم نیز می تواند آن را لغو کند  در واقع اقامت فردی که از طریق ازدواج به سوئد آمده باشد تا زمانی که تبدیل به اقامت دائم شود منوط به پایدار بودن پیوند زناشویی است که باعث اقامت در سوئد می شود

ازدواج صوری و اقامت اروپا

ازدواج صوری و اقامت اروپا

ازدواج های صوری هم برای برخی از مهاجرین در آمد زا می باشد. می فرمایید چگونه؟ امروزه برخی ها برای زندگی و اقامت در اروپا به هر دری متوسل می شوند . اعطای تابعیت به تبعیت از همسر سوئدی و یا همسری که به هر طریق تابعیت سوئد را دارد ، امری رایج و قانونی است . برخی مهاجرین دارای تابعیت سوئد با سوء استفاده از این قوانین و اخذ مبلغی ناچیز !! (معمولا صد و پنجاه هزار یورو , حدود 500 تومان اگر چه ممکن است بر اساس عرضه و تقاضا قیمت ها کمی بالا, پائین شوند ) به همسری آقا و یا خانمی در کشور سوئد در آمده و پس از اخذ تابعیت برای آن آقا یا خانم محترم از همدیگر جدا می شوند .

البته ظاهرا با توجه به سو استفاده های این چنینی ، در حال حاضر حداقل زندگی مشترک برای اخذ تابعیت  2-3  سال است که پس از آن با یک سری مصاحبه های فنی و عملی! توسط کارشناسان اداره مهاجرت سوئد در صورت تایید تابعیت سوئد اهدا می شود

در مورد ایران, خانواد های ثروتمند و متمول ایرانی با پرداخت چنین مبالغ ناچیزی به افراد سیتی زن سوئد و یا تبعه سوئد برای فرزندان جوان خود اقامت دائم این کشور را می گیرند که پس از مدت کوتاهی میتوان آن را به تابعیت سوئد تبدیل نمود. بنابر قوانین فعلی کشور سوئد, چنانچه شخصی فقط 3 سال در سوئد زندگی قانونی کرده باشد, و دو سال از این سه سال را با یک سیتی زن سوئدی زندگی مشترک در زیر یک سقف داشته باشد, قادر خواهد بود که به راحتی به تابعیت سوئدی درآمده (سیتی زن سوئد شود) و گذرنامه معتبر سوئدی بگیرد. گذرنامه ای که دربهای امکانات نامحدودی را برای خصوصا یک جوان ایرانی باز می کند. از دریافت کمک هزینه جهت تحصیلات رایگان در همه دانشگاههای معتبر سراسر جهان گرفته تا مسافرت بدون ویزا به تقریبا تمامی کشورهای پیشرفته دنیا از جمله کشور آمریکا. چنین جوانی می تواند در صورت تمایل و با استفاده از گذرنامه سوئدی خود بدون کوچکترین مشکلی در همه 27 کشور اتحادیه اروپا به کار و زندگی بپردازد.

پرداخت حدود 500 تومان جهت چنین امکانات گسترده اجتماعی, اقتصادی و رفاهی (آن هم تا پایان عمر) مبلغ بسیار ناچیزی بشمار میرود. بسیاری از پدران و مادران تحصیل کرده ایرانی و حتی افراد مجرد و ثروتمند در ایران مایل به پرداخت این مبلغ و حتی بیشتر جهت تضمین آینده خود و جوانان خود هستند.

با کم شدن امید به تغییرات در ایران، موج مهاجرت دوباره افزایش پیدا کرده است. آن‌هایی که می‌توانستند، از راه ویزای تحصیلی به کشورهای دیگر، از جمله کشورهای اروپایی رفتند. عده زیادی هم راه پناهندگی را پیش گرفتند. اما با سر کار آمدن دولت جدید،   شانس دریافت پناهندگی بسیار کم‏تر شده و هیچ تضمینی وجود ندارد که بعد از چند سال انتظار و دربه‌ دری جوابی دریافت شود.

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری هم به سرمایه هنگفتی نیاز دارد و سر به میلیارد ها میگذارد….

تنها توصیه ما به جوانان دقت در انتخاب فرد مناسب به جهت ازدواج می باشد

شما در این مورد چه فکر میکنید؟ موافق و یا مخالف هستید ؟ در بخش نظرات منتظر نظرات و پیشنهادات سازنده شما می باشیم

  • ازدواج صوری, اقامت سوئد, اقامت دانم سوئد, مهاجرت سوئد, اقامت از طریق سرمایه گذاری, اقامت با ازدواج صوری, قیمت ازدواج صوری